A weboldalon sütiket (cookie) használunk annak érdekében, hogy javítsuk a felhasználói élményt és jobb szolgáltatást nyújtsunk. 

Légtechnika rendszer kivitelezése álmennyezet felett

Légtechnika rendszer kivitelezése álmennyezet felett
Különösen fafödémes házaknál gyakori eset, hogy a légtechnikai csőrendszer az álmennyezet feletti légrésben kap helyet. 

Földszintes családi házak esetén gyakran alkalmaznak fafödémet. Ebben az esetben, ha rendelkezésre áll az álmennyezet felett megfelelő magasságú légrés, a szellőztető rendszer csöveket és csatlakozó dobozokat ebben a légrésben érdemes elhelyezni. 
Példánkban a ház belmagassága 275 cm lesz, továbbá a gipszkarton álmennyezet felett még 14 cm áll rendelkezésre. Itt az elektromos vezetékek mellett a légtechnikai is helyet kaphat. A 40 cm hőszigetelés már az álmennyezet felett lesz befújva, így a szellőztető rendszer a termikus burkon belül marad. 
Első feladatunk minden helyiség fölé a befúvásra vagy elszívásra szánt szelepfogadó dobozok elhelyezése volt.

A Lindab inDomo rendszerében létezik hosszú "nyakú" szelepfogadó doboz is, 22,5 cm-es lefelé néző csonkkal, de a 14 cm-es álmennyezet miatt nekünk elegendő volt a hagyományos típus alkalmazása. Ennek pontos magassága ugyanis 113 mm, a dobozokat 30 mm-es lécekhez rögzítettük 5 mm-es anya aláté
t alkalmazásával, így összesen 148 mm-t kaptunk a csonkok aljára, ami pont a gipszkarton táblákkal együtt fog futni.
Ezután felszereltük az álmennyezi szereléshez alkalmas osztódobozokat. A ház belső falazata Silka mészhomokkőtéglából épült, de a legfelső sor - a gépészeti szerelések megkönnyítése érdekében - Ytongból készült. A helyiségek között a légtechnikai cső számára furatokat kellett készíteni, 75 mm-es koronafúróval, akkus géppel gyorsan elkészültünk velük. 

Az osztódobozok, szelepfogadó dobozok felhelyezése és a furatok elkészítése után lehet elkezdeni a légtechnikai csövekkel való összekötésüket. Ügyelnünk kellett arra, hogy két cső sehol nem keresztezhette egymást, hiszen (a léccel, gipszkarton táblával együtt) az már több, mint 15 cm magasságot jelentett volna. 

A flexibilis cső elhelyezése után gyorskötözővel, néhány helyen a Lindab Clamp rögzítővel a párazáró fóliát tartó lécekhez szorítottuk a csöveket, hogy később az álmennyezet szerelésekor ne zavarjanak. 

Az osztódobozok nem használt csonkjait ledugóztuk, végül KG dugókkal minden csatlakozó dobozt és osztódobozt lezártunk, hogy az építkezés további részein ne koszolódjon össze a rendszer. 


Az álmennyezet felkerülhet, a gépészeti helyiség festése, burkolása után az osztódobozok 160 mm-es csonkjainál folytatjuk a kivitelezést.