A hővisszanyerős szellőztető gépeknek alapesetben 2 db ventilátora van: egy ventilátor a friss levegőt szállítja a ház felé, egy ventilátor pedig az elhasznált levegőt szállítja a külvilág felé. Ezeknek a ventilátoroknak a halk zúgása hallatszik is a szellőztető gép közvetlen közelében. A hő- (és hang) szigetelt szellőztető gép házának köszönhetően, alacsony fokozat esetén, ez csupán egy halk morajlást jelent, de természetesen nappaliba vagy hálószoszbába nem helyezhetjük el ezt az egységet. Azonban mosókonyhába, gépészeti helyiségbe minden további nélkül telepíthető a hőcserélős szellőztető, sőt, ha ajtós szekrényt teszünk elé, akkor fürdőszobába, konyhába is.
A rendszer hangcsillapítóit természetesen nem azért szereljük a főágakba, hogy a szellőztető gép morajlását a telepítési helyen csökkentse. Hanem azért, mert a csőrendszer ennek hiányában igen hatékonyan szállítja el a rezgést, a hangokat a befúvási és elszívási pontokba, így a nappaliba, hálószobába is. Ez a folyamatos ventilátor búgás az éjszakai csendben egyértelműen zavaró tud lenni, ezért nélkülözhetetlen a hangcsillapítás alkalmazása. Különösen a befúvási pontokban lehet zavaró (hisz a nappali vagy a hálószoba a csendesebb tartózkodási zónánk), de még az elszívási pontokban is mindenképpen ajánlott (konyha, fürdő, stb).
Egy alapos szellőztető rendszer tervben 2 db hangcsillapítónak kell szerepelnie. Optimális esetben egy nagyobb (pl. 600-1000 mm-es) a befúvó ágba, és egy kisebb (pl. 300-600 mm-es) az elszívó ágba. Azonban sok olyan légtechnikai tervvel lehet találkozni, ahol 4 db hangcsillapító szerepel. Ennek oka, hogy a két külső ágba, tehát a külvilág felől friss levegőt beszívó ágba, és a külvilág felé elhasznált levegőt kidobó ágba is terveznek hangcsillapítást. Tehát a külső fal és a szellőztető gép közötti szakaszokra. Ez a hangcsillapítás arra lenne hivatott, hogy a szellőztető gép morajlását az utca felé is csökkentsük. Viszont ez nyílvánvalóan felesleges, mert ez a zajszint egyáltalán nem érzékelhető a külvilági zajok közepette. Tehát aki ilyet tervez be, bizonyára nem látott még testközelből lakossági méretű, üzemelő szellőztető rendszert. Igen sok működő rendszert tudunk mutatni, de a külső fali rácsoknál vagy tetősapkák közelében a gép halk zúgásából semmi nem hallható.
Hangcsillapítók szerepe hővisszanyerős szellőztető rendszereknél

Minden központi szellőztető rendszer nélkülözhetetlen eleme a hangcsillapító. De hova kell beépíteni, hova nem érdemes, és mi a szerepe?