A weboldalon sütiket (cookie) használunk annak érdekében, hogy javítsuk a felhasználói élményt és jobb szolgáltatást nyújtsunk. 

Központi szellőztető rendszer utólagos kiépítése

Központi szellőztető rendszer utólagos kiépítése

Egy néhány éve épült könnyűszerkezetes családi házban kellett utólagos beépítéssel központi szellőztető rendszert kialakítanunk.

A Balaton mellett felépült ház korszerű nyílászárókkal és hőszigeteléssel rendelkezik, így a szellőztető rendszer hiánya gyorsan meglátszott, a ház sajnos több helyen penészedni kezdett.

Egy már felépült, lakott épület esetén nem egyszerű a központi rendszert úgy kiépíteni, hogy ne kelljen nagyon sok plusz javítási munkát (gipszkartonozás, festés, stb.) is elvégezni a telepítés után. Különösen azért, mert a csőrendszerrel a termikus burkon belül, tehát a fűtött közegben kell maradni. 

Ennél az ingatlannál az eredeti terv az volt, hogy a szellőztető gép és kiegészítő elemei a kamrába kerülnek, majd elsősorban a közlekedőben - e célból - újonnan kialakított álmennyezetben és néhány további helyiségben a fal és plafon által határolt sarkokban vezetjük el a 75 mm-es légtechnikai csöveket a megfelelő befúvási és elszívási pontokba. Ez sok helyen a belső falak fúrását, majd jelentős mennyiségű utólagos gipszkartonozási és festési munkát jelentett volna a csövek elrejtéséhez. Bizonyos esetekben nincs is más lehetőség a csőrendszer kiépítésére. Azonban ennél a projektnél a helyszíni felmérésen észleltük, hogy a könnyűszerkezetes födém úgy lett kialakítva, hogy a gipszkarton kb. 10 cm-rel a tartógerendák alatt fut. A gipszkarton és a gerendák közötti 10 cm résben, illetve felette még további 20 cm-es vastagságban kőzetgyapot szigetelést tettek. Erre OSB került. A feladat adott volt: a csövek nyomvonala mentén az OSB-t kivágva, a kőzetgyapotot arrébb hajtva, a flexibilis légtechnikai csöveket a gipszkarton és gerendák közötti 10 cm-es (kőzetgyapotos) rétegbe kellett helyeznünk.

A ház helyiségeiben a gipszkarton mennyezetet 133 mm-es koronafúróval kivágtuk, a szelepfogadók a gipszkarton felett rögzíthetőek voltak a gerendákhoz, és a dizájnos légszelepek alulról behelyezhetőek lettek a szelepfogadókba.

A szellőztető gép a kamrába került. A csőrendszerhez tartozó Lindab gyártmányú befúvó és elszívó osztódobozokat is sikerült a gipszkarton fölé tennünk, lapos kialakításuknak köszönhetően. Az osztódobozokat a szellőztető géppel flexibilis hangcsillapító köti össze, így a Vortice Vort HR 300 NETI gép ventilátorának zúgása nem jut el a szobákba. 

A ház homlokzati falán az érkező friss és távozó elhasznált levegőnek szintén el kellett készíteni az áttörést, erre a célra anyagában hőszigetelt Ubbink Aerfoam csövet használtunk. A falra szinterezett, fém fali rácsokat tettünk, melyek eltérő kialakítása és fújási/szívási iránya lehetővé tette, hogy közel tegyük őket egymáshoz. Várhatóan így sem lesz számottevő mértékű levegő visszakeveredés.    

Végeredményben sikerült úgy kialakítani a rendszert, hogy a csőrendszer a fűtött burokban maradt, de a padláson való szerelésnek köszönhetően szinte semmilyen kosszal nem járt az épületben. A teljes munka csupán két (jó hosszú) napot igényelt, beüzemeléssel együtt.

A vidéki otthonfelújítási programnak köszönhetően ebben a balatonfenyvesi házban lakó család a teljes beruházási költség 50%-át vissza is tudta igényelni, így a komplett befektetésük nem került többe 900 ezer forintnál, munkadíjjal együtt.