Télen a szellőztető géphez érkező kinti, friss hideg levegő hőmérséklete akár minusz 15°C is lehet. Mivel a szellőztető gépben folyamatos a párakicsapódás (a házból távozó párás levegő víztartalma a hőcserélőben kondenzálódik), ezért vigyázni kell, nehogy elfagyjon a berendezés; a fagyás a hőcserélőt tönkre is tenné.
Sok szellőztető gépben van fagyás elleni védelem. Ez már megvédi a berendezést attól, hogy tönkremenjen, mert ha fagypont közeli állapot alakul ki a gépben, akkor a beszívó (kinti hideg levegőt szállító) ventilátort fokozatosan leállítja, míg a házból távozó (meleg levegőt szállító) ventilátort járatja, ezzel megelőzve az elfagyást. Ekkor azonban nem teljesíti a gép a feladatát, hiszen "leáll" a szellőztetés, tehát ez csak részben megoldás.
Éppen ezért szükséges a fagymentesítő / előfűtő kalorifer, amely adott hőmérséklet alatt előmelegíti a kintről érkező hideg levegőt. Bizonyos szellőztető gépekben ez is helyet kap, de önállóan is kaphatóak ilyen berendezések, amit a gép elé kell a csőrendszerbe építeni.
Ennek az előmelegítésnek csak az a célja, hogy megóvja a fagyástól a hőcserélőt: nem érdemes vele túlzottan magasra emelni a friss levegő hőmérsékletét, hiszen a magas hatásfokú hőcserélő hatásfokát érdemes kihasználni, és a felmelegítést főként azzal végezni. A gyakorlatban (persze a rendszer kialakításától, légáramoktól függően) a fagymentesítésnek olyan (-5°C)-tól van szerepe, ekkor és ez alatti hőmérséklet esetén lép működésbe. Jellemzően 500 - 1000 Watt teljesítmény már bőven elég, és éves szinten elég keveset fogyaszt, tehát egyszerű elektromos megoldás teljesen megfelelő (pár ezer forinttal növeli az éves villanyszámlát).
Tipp: Érdemes lehet a fagymentesítő kalorifer hőmérséklet-érzékelőjét az elhasznált levegőt "kidobó" ágba tenni: ha a kidobott levegő (+2°C) alá esik, az elég jól mutatja, hogy már "veszélyben van" a hőcserélő, és ekkor kapcsolhatja a fagymentesítőt.
Tipp: A leírásban elsősorban a szellőztető gépbe épített vagy külön a szellőztető gép "elé" helyezett elektromos kaloriferről írtunk. A fagymentesítést azonban ugyanígy elláthatja egy vizes hőcserélő, amelyhez télen a fűtési vízből viszünk egy ágat. Vagy akár egy kútba leeresztett zárt csőben keringetett (kb. +10-12°C-os) víz is megoldja a fagymentesítést.