A weboldalon sütiket (cookie) használunk annak érdekében, hogy javítsuk a felhasználói élményt és jobb szolgáltatást nyújtsunk. 

Szellőztető rendszer alapszerelése álmennyezetben

Szellőztető rendszer alapszerelése álmennyezetben

Összegyűjtöttünk néhány képet és információt az álmennyezeti légrésben történő, szellőztető rendszer csövezésével kapcsolatban. 

A szellőztető rendszer szellőzőcsövei gyakran kerülnek az álmennyezetbe. Ebben az esetben a csövek biztosan a termikus burokban futnak, hiszen a hőszigetelés jellemzően az álmennyezet fölé a födémre, vagy részben az álmennyezetbe és részben afölé kerül. Tehát ez egy jó megvalósítás.

  • A szükséges álmennyezeti légrés ehhez a szereléshez: 12 cm. Ha a légtechnikai csöveket keresztezni kell, azt érdemes a gépészeti helyiségben megtenni, így esetleg ott lehet szükség nagyobb (16-17 cm-es) légrésre is. 
  • A gipszkarton tartószerkezet felkerülése előtt vagy után (és természetesen a gipszkartonozás előtt) történik a szerelés.

Az alapszerelés során először a szelepfogadókat (végpontok a helyiségek felett) kell elhelyezni. Jellemzően van valamilyen felfogató fülük.

Ezután elhelyezzük az osztódobozokat (jellemzően szintenként 1 db befúvó és 1 db elszívó osztódobozt). 

Végül a légtechnikai csövekkel összekötjük a szelepfogadókat az osztódobozokkal. Álmennyezeti szerelésnél gyakran kell a belső falakat fúrni, ehhez 80 mm-es koronafúró javasolt, Ytong vagy tégla falak esetén ez nem lesz különösebben nehéz feladat. 

A gipszkarton lapok felkerülése után lehet a szelepfogadók "nyakán" még vágni, amennyiben azok túllógnának: az a lényeg, hogy a szelepfogadók nyaka ne nyúljon lefelé túl a plafon végleges síkján, hanem azzal egy síkban legyen. (Ha esetleg a szelepfogadó nyaka kb. 1 cm-rel a karton felett van, az még nem baj). 

Gipszkartonozás után az álmennyezeti légrésben elrejtett rendszerből csak az osztódobozok és szelepfogadók csonkjait látjuk. A szelepfogadókba majd festés után kerülnek be a légszelepek. Az osztódobozok a gépészeti rendszerrel pedig szintén - várhatóan - csak a festés, burkolás után lesznek összekötve. Addig fontos, hogy a csőhálózat ne koszolódjon, tehát kupakokkal vagy egyéb módon zárjuk le a csőrendszert. Az alábbi képen a 4 főág látszik, ez alá kerül majd egy szellőztető gép, illetve egyéb kiegészítők (előszűrők, hangcsillapítók).

Végezetül pedig egy felújítás során készült "előtte-utána" képpel illusztráljuk, milyen jól el lehet rejteni az alapszerelési rendszert akár egy felújítás során is: